Alma ve Verme
Blog Eki 04
admin 0 Yorum

Alma ve Verme Neden Dengelenmelidir?

Almak ve vermek hayatın her alanında neden dengelenmelidir? Bunun çakralarla ilişkisi ne?

Almak veya vermek denilince herkesin aklına öncelikle maddi şeyler geliyor. Oysaki neleri alıp verdiğimize bakacak olursak:

Tavsiye, para, akıl, mutluluk, sevgi, ilgi, zaman, bilgi, şiddet, hizmet, saygı, nefret, nefes vb.

Her zaman alma ve verme dengeli olmalıdır. Eğer herhangi bir taraf aşırı verici davranırsa denge bozulur. Aşırı verici davranan taraf, verdiklerinin karşılığını hiçbir zaman alamaz.

Neden vermek kolay almak zordur?

Bizim için hep vermek kolaydır. Çünkü vermek egodur. Altında yatan asıl fikir “Ben senden daha güçlüyüm.” dür.

Almak ise zordur. Altında yatan asın fikir “Benim sana ihtiyacım yok.”  Ve bilinçaltınızda hak etmediğiniz düşüncesi hâkim. Her şeyin en güzelini hak ettiğinize önce kendinizi inandırmanız gerekiyor.

Almak ve vermek evrensel bir yasadır. Alma ve vermeyi dengeli hale getirebilirsek karma yasasını harekete geçirebilir. Böylece hayattaki her şey kolay hale gelmeye başlar. Böylece isteklerimizin gerçekleşmesi için çok fazla çaba gerekmez ve isteklerimiz doğal bir şekilde gerçekleşir.

Hayatta bolluk yaratmak, isteklerimizi gerçekleştirmek için anahtar alma ve verme yasanını harekete geçirecek anahtarı fark etmektir. Bu kilidi açacak anahtar ise “almak” ve hak ettiğine inanmaktır. Almaya başladığınızda evrenden size doğru bir akış başlar. Evet, hak ediyor. Daha fazlasını vermeliyim. Lütfen yeterli olduğunu ve fazla oldu diye düşünmeyin. Evrende herkese yetecek kadar bolluk var. Aldıkça verecek, verdikçe alacaksınız.

Neyi almak istiyorsan onu bol bol vermeye başla,  bu akışı hızlandırır. Örneğin sevgi almak istiyorsan sevgi ver. Takdir edilmek istiyorsan, takdir et. Para kazanmak istiyorsan, bol bol başkalarına yardım et. Ne kadar dışarı akıtırsak aynı şekilde bize geri döner.

Kalp çakra (Anahata çakra) alma-verme ve paylaşma merkezidir. Kalp çakra merkezi ile kişi alma ve vermenin doğasını dengelemeyi öğrenir. İsteklerimizi gerçekleştirmek için anahtar alma ve verme yasanını harekete geçirecek kilidi açmaktır. Kalp çakra düzeyinde tıkanıklıklar bu akışı yavaşlatabilir.

Alma Verme Yasasını Harekete geçirecek Anahtarlar:

1.      Herhangi birisi bir şey verirse lütfen kabul edin. Bu sizin ihtiyacınız olduğunu göstermez. Size sunulanı almaya başlayın.(Bir kalem, bir bardak su, bir gülümseme, bir selam v.b küçük şeylerle başlayın) (Bunun bir anahtar olduğunu hatırlayın.)

2.      Neyi almak istiyorsan onu bol bol vermek bu akışı hızlandırır.

–          Sevgi almak istiyorsan sevgi ver.

–          Marifet iltifata tabidir. Başkalarını bugün takdir ve iltifat etmeye başlayın.

–          Para kazanmak istiyorsan, bol bol başkalarına yardım et. Kendimizde olanı ne kadar dışarı akıtırsak aynı şekilde bize geri döner.

3.      Nereye gidersen, küçük bir armağan götürün. (Herhangi bir armağan vermek evrende boşluk yaratır. Bu boşluk büyüyerek geri döner.

4.      Bir gelir elde ettiğinizde her seferinde kendiniz için bir şeyler yapın. (Kendiniz için harcayın, kendinize hediye alın, bir kısmını kenara ayırın yani kendinize iyi davranın, bu da bolluk bilincini ne derecede benimsediğinizi gösterir ve size bolluk bilincini öğretir.)

5.      Tabi ki tüm bunları koşulsuz, karşılık beklemeden yapmak gereklidir. Yürekten bir armağan verdiğinizde size on kat geri döner. Eğer bir karşılık bekleyerek verilirse enerji geri dönmek yerine tükenmeye başlar. (Ben vereyim nasılsa bana katlanarak dönecek düşüncesi ile yapılanlar geçerli değildir.)

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Sırayı yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Resim
 • SKU
 • Değerlendirme
 • Fiyat
 • Stok
 • Kullanılabilirlik
 • Sepete ekle
 • Açıklama
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Additional information
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dışarıyı tıklayın
Karşılaştır