Çakra
Aura Mar 10
Meral Bakır 0 Yorum

Çakra Arındırma ve Dengeleme Yöntemleri

Çakra arındırma ve dengeleme yöntemleri, çakraları temizlemek ve çalıştırmak için gerekir. Meral Bakır‘ın Çakra Arındırma ve Çalıştırma Yöntemleri kitabından bu yöntemleri sizin için derledik. Çakraları temizlemek ve çalıştırmak için bu kitapta ses titreşimi, mudra, bandha, asana, pranayama, konsantrasyon ve meditasyonlara yer verilmiştir. Çakra merkezlerini açmak ve dengelemek için bu yöntemlerden yapınıza en uygun olanları ya da dilerseniz tümünü deneyebilirsiniz.

Ses Titreşim Yöntemi

Her çakra merkezi, belli bir ses titreşimi ile bağlantılıdır. Ses titreşimi sayesinde kişinin içsel gücü ve bilgisi serbest kalır. Ses titreşimi bilinçaltını arındırır ve yeniden yapılandırır. Uygulayan kişiye şifa ve huzur vererek, bilincin yükselmesine yardımcı olur.

Mudra Yöntemi

”Mudra”, ellerin duruşu veya bir sembol olarak tanımlanabilir. Mudralar bedende bulunan potansiyel enerjiyi uyandırarak bizleri kozmik enerjiye ulaştıracak özel bir kilit oluşturur.
Ellerin ve parmakların farklı noktaları, bedenin ve beynin belli bir bölgesinin karşılığı olan bir enerji noktasına sahiptir. Yani eller bedeni yansıtan bir ayna gibidir. Mudra yöntemleri arasında; bedensel duruşlar, nefes, el ve göz pozisyonları vardır. Parmaklarınızı açma, bükme, çaprazlama, dokunma yoluyla bedeninizi ve zihninizi etkin bir şekilde uyarabilirsiniz. Ayrıca mudralar, meditasyon için ideal bir ön çalışmadır.

Asana Uygulamaları

Sanskritçe olan asana sözcüğü, ‘duruş’ anlamına gelmektedir. Asana uygulamaları vücuttaki enerji kanallarını ve çakra merkezlerini aktifleştirip çalıştırmaktadır. Bunlar, kişinin farkındalığını artırtmakta ve böylelikle; bedenin, zihnin, ruhun keşfedilmesi sağlanmaktadır. Asanalar hem zihin hem de kemikler, kaslar, eklemler, sinir, sindirim, dolaşım ve boşaltım sistemleri için yararlıdır. Duruşları dengeleyen, zihni de uyum ve huzur haline ulaştıran çalışmalardır. Duruşların uygulanması fiziksel dayanıklılık sağlayarak enerjiyi bedenin her noktasına yönlendirir. Asanalar, beden ile zihni birleştirir.

Beden ve zihinde blokajlar, gerilimler ve düğümler bulunmaktadır. Her zihinsel düğüme bir bedensel düğüm, her bedensel düğüme bir zihinsel düğüm denk gelmektedir. Asana çalışmalarının bir diğer amacı da bu düğümlerden kurtulmaktır. Duruşlar, bedensel boyutta yapılarak zihinsel gerilimler giderilir. Bedensel ve zihinsel gerilimlerin kaldırılması bedenimizdeki sıkışmış enerjinin rahat dolaşmasını sağlar. Bu da, bedeni aktif ve güçlü, zihni ise uyumlu, yaratıcı, neşeli ve dengeli kılar. Asanaların sürekli uygulanışı bedeni daha sağlıklı hale getirir.

Asana uygulamalarının nihai amacı ise bireyin bir pozisyonda uzun süre, rahat bir şekilde oturma yeteneğini geliştirmektir. Bu da, ileride göreceğimiz meditasyon uygulamaları için oldukça önemlidir.

Pranayama / Nefes

Sanskritçe ‘yaşam gücü’ olan prana, görünmez temel yaşamsal bir enerjidir. Prana devamlı hareket halinde olan kozmik bir güçtür. Soluduğumuz havada, yediğimiz yiyeceklerde, içtiğimiz suda ve güneş ışınlarında sonsuz miktarda bulunmaktadır. Vücudumuzun yaşamsal fonksiyonları bu yaşam enerjisine bağlıdır.

Pranayama, öncelikle nefesin farkına varılması, nefes alıp verişin ve nefes tutma işlemlerinin kontrol altına alınmasıyla evrensel yaşam enerjisini bedende depolamak ve tüm bedene eşit olarak dağıtmaktır. Pranayama ile sadece nefesi değil, solunum sisteminin arkasındaki daha ince enerjisel bir sistemi kontrol ederiz. Pranayama uygulamaları sırasında solunum sistemi güçlenir, sinir sistemi sakinleşir, zihin sabitleşir ve enerji tüm bedene eşit olarak dağıtılarak kişi daha sağlıklı hale gelir.

Konsantrasyon

Konsantrasyon, her şeyi başarmanın anahtarıdır. Akıl, kendi iç dünyasından kopmuş ve dış dünyadaki nesneler ile düşünmeye alışmıştır. Çakra temizleme ve dengeleme yöntemlerini uygularken doğru konsantrasyon çok önemlidir. Bu yüzden aklı dış nesnelerden iç merkeze yavaş yavaş çekmeye çalışmalıyız. Bunu da dışsal veya içsel bir obje aracılığıyla gerçekleştirebiliriz. Konsantrasyon objesi bir simge, mum, doğanın kendisi veya toprak, su, ateş, hava gibi elementler olabilir. Konsantrasyon, objesine bakış ile zihinde canlandırma yeteneği geliştirir. Mekanik uygulama yeterli değildir. Yapılan şeye içten ilgi göstermek gerekir. Odaklanmak için sadece ve sadece tek bir şey gereklidir: Yoğun istek. Konsantrasyon uygulaması kişiyi zamanla meditasyona götürecektir.

Yantra Konsantrasyonu

Yantra, odaklanma ve derinleşmeyi arttıran simgesel resimlerdir. En çok görülen desenler daire, kenetlenmiş üçgenler, yıldız, hilal ve karedir. Daire evrendir; üçgen ateşi, hilal suyu, kare ise toprağı sembolize eder. Yantra konsantrasyonu dışsal bir konsantrasyondur, amacı aklın tek bir şey üzerine yoğunlaşmasını sağlamaktır.

Devamı için kita edinmek için

Kapak görseli, Craig Larsen’dan alınmıştır.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Sırayı yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Resim
 • SKU
 • Değerlendirme
 • Fiyat
 • Stok
 • Kullanılabilirlik
 • Sepete ekle
 • Açıklama
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Additional information
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dışarıyı tıklayın
Karşılaştır